Hodváb už dlhé veky patrí k najprestížnejším tkaninám vôbec. Poznali ho už starí Číňania a dlhé tisícročia mali na jeho výrobu monopol. Až po vzniku tzv. Hodvábnej cesty sa toto vzácne vlákno postupne dostalo aj do našich končín. Šaty z neho boli v minulosti výsadou výhradne bohatších vrstiev a išlo o symbol prepychu a vznešenosti.
Priemyselnou revolúciou sa jeho výroba značne zjednodušila a zrýchlila, a hodváb sa tak rozšíril do celého sveta. Dovoliť si ho následne mohli aj menej majetní, čo nepochybne prispelo k jeho dodnes pretrvávajúcej popularite.

Ako sa získava?

Vďačíme zaň motýľovi priadke morušovej. Hodváb sa extrahuje zo zámotkov (kokónov) priadky, z jedného kusu je možné odvinúť niekedy až 1 000 metrov vlákna. Sama o sebe je však takáto niť príliš tenká, preto ich treba spojiť prinajmenšom tri. Až tak vzniká hodvábna tkanina, ktorá si získala srdcia toľkých ľudí po celom svete. Čím je hustota vlákien vyššia, tým je látka kvalitnejšia, pevnejšia a ťažšia, a tým aj, samozrejme, drahšia.

Vlastnosti hodvábu

Nielen svojím podmanivým perleťovým leskom si hodváb získal toľko priaznivcov. Táto elegantná tkanina má totiž viacero ďalších vlastností, ktoré ju predurčujú na najvyššie priečky v rebríčku kvality. Medzi tie najdôležitejšie patria:


- jemnosť a bezpečnosť - je šetrný k ľudskej koži, chráni ju pred ultrafialovými lúčmi a údajne tiež pred rôznymi dermatologickými ochoreniami

- starostlivosť o vlasy - aj keď je hodváb mimoriadne prospešný pre citlivú pokožku, jeho vlastnosti slúžia aj na ochranu našich vlasov. Pri kontakte s hodvábnou šatkou vlasy nie sú polámané ani strapaté, ale naopak získajú opäť všetok lesk a poddajnosť.

- termoregulačná schopnosť - uľahčuje udržiavanie zakrytých častí v správnej teplote. Pomáha telu chrániť sa pred silným teplom a chladom tým, že ho prirodzene reguluje.

- absorpcia vlhkosti - hodváb pohlcuje a prepúšťa vlhkosť a pot, čo znamená, že aj pri vysokých teplotách má človek pocit príjemného chladu a sucha

- odolnosť voči páľave - túto tkaninu nie je vôbec jednoduché zapáliť a keď sa tak už stane, pri horení sa z nej neuvoľňujú jedovaté plyny

- rezistencia voči statickej elektrine - keďže hodváb obsahuje kladné i záporné ióny a pohlcuje vlhkosť, nezvykne sa v ňom vytvárať statická elektrina tak jednoducho, ako v niektorých iných látkach

Aký hodváb využívame?

V Aryonelle využívame iba vybrané druhy hodvábu, ktoré vám na nasledujúcich riadkoch predstavíme. Číslo za názvom značí počet nití na milimeter štvorcový (zvyčajne sa pohybuje od 5 do 16). Čím je táto cifra vyššia, tým je hodváb kvalitnejší a ťažší, čo sa, prirodzene, odrazí aj na jeho výslednej cene.

Jednotlivých druhov existuje veľké množstvo, pri práci využívame predovšetkým tieto:

Pongé 6 - pravdepodobne najznámejší druh hodvábu, ide o priamo tkanú, ľahkú a jemnú priesvitnú látku s nižšou gramážou, ktorá je vhodná najmä na výrobu šálov a šatiek
Habotai - priamo tkaná a ľahká látka, s počtom 5 - 12 vlákien na milimeter štvorcový. Ide o menej priesvitnú a ťažšiu tkaninu než Pongé 6. Táto látka je vhodná predovšetkým na výrobu blúzok a sukní, ale tiež šatiek.
Krepdešín (crepe de chine) - ľahká a málo priesvitná látka so zrnitou štruktúrou, tkaná jednoduchou väzbou z dvoch vlákien. Tie sú striedané a špirálovito prepletené. Krepdešín je výborne tvarovateľný a splývavý do záhybov.
Satén - málo priesvitná tkanina v atlasovej väzbe s vysokým leskom na lícnej strane. Vhodná je predovšetkým na výrobu šatiek, blúzok a sukní.

Potrpíme si na najvyššiu kvalitu a preto na naše výrobky používame iba prvotriedne farby na hodváb. Následne ich zafixujeme parou, vďaka čomu si zachovajú charakteristickú jemnosť a perleťový lesk. Tento proces trvá niekoľko hodín, čo znamená, že farby ostávajú žiarivé a krásne.

A ako sa o hodváb starať?

Výrobky je nevyhnutné prať výhradne ručne a vo vlažnej vode. Používať je potrebné delikátny prací prostriedok určený na vlnu a hodváb, prípadne jemný šampón na vlasy. Látku je potrebné opatrne preprať a následne dôkladne vypláchnuť. Nežmýkať, iba jemne vytlačiť vodu a rozprestretý výrobok nechať sušiť na vzduchu.

Látka sa musí žehliť z rubovej strany, pri nastavenom stupni Hodváb. Nesmie sa používať naparovanie, kropenie a ani sušička.